Peter er 33 år og direktør: “Det jo dig, der har ansvaret i sidste ende”
Jobskifte

Peter er 33 år og direktør: “Det jo dig, der har ansvaret i sidste ende”

Peter Skov Valsted er ny direktør i Evapco Europa A/S - en titel, han altid har drømt om. Nu vil han vækste Aabybro-virksomheden yderligere.

Foto: Lars Pauli
20. april 2022

Det går stærkt med jobskiftene i Nordjylland i øjeblikket. Vigeur hjælper dig med at holde overblikket - og fortæller om mennesker, der får nyt arbejde. Hvorfor skifter de job? Hvad glæder de sig til? Hvilke ambitioner har de? Og hvad skal de helt sikkert prøve, inden deres arbejdsliv slutter.

Navn: Peter Skov Valsted 

Alder: 33 år

Jobskifte: 19. april fra vicedirektør til direktør i Evapco Europa A/S. 

Privat: Gift og har en datter på seks år samt to bonussønner på 11 og 14 år. 

Bopæl: Nibe

Født: Nibe

Uddannelse: Maskinmester, uddannet i Aarhus.

Tidligere jobs: Har været ansat i Berner Group i Aarhus fra 2015-2016. Derefter kort hos Siemens i Aalborg. Siden 2017 hos Evapco Europa A/S. Først som salgschef, derefter som vicedirektør. Nu som direktør.

Hvorfor søgte du jobbet?

Jeg var i forvejen hos Evapco Europa A/S, så på den måde er virksomheden ikke ny for mig.

Jeg begyndte som salgschef i Aabybro for fire år siden og har overtaget stillingen som General Manager, fordi der var et ønske fra Evapco om at have en ”lokal” direktør. Vores nuværende amerikanske direktør skulle hjem til USA.

Vi havde samtalen for et år siden, hvor vi fandt ud af, at jeg matchede deres ønskede profil. Jeg begyndte derefter i rollen som vicedirektør 1. maj 2021.

Det var et længere forløb, for vi skulle have fundet en ny salgschef, som skulle læres op og overtage mit job.

Der er jo forskel på at spille anden- og førsteviolin. Hvad skal du i dit nye job som direktør?

Som direktør er det jo dig, der har ansvaret i sidste ende. Det er også dig, der træffer alle de store beslutninger og bestemmer strategi. Og vi er på rette vej. 

Vi har fået ryddet op i virksomheden og fået den på ret kurs, så jeg skal videreføre det, vi har sat i gang.

Har du en særlig ledelsesfilosofi?

Jeg tror på at have de rigtige folk på de rigtige positioner - og derefter guide dem, så hele holdet går i samme retning. Derved skaber vi den største værdi.

Det er en god blanding af en visionær og coachende stil.

Hvad er det unikke ved jeres virksomhed. Og hvor godt klarer I jer?

På nordjysk: Det går okay. Vi lavede en forretningsplan for fire år siden, og vi har fulgt trenden, som har været opadgående til det nuværende positive. 

Vi har ryddet op og optimeret i vores interne processer og produktion. Vi har fundet frem til vores kerneprodukter og kunder - og de applikationer vi skal levere til.

Det unikke ved vores virksomhed er det samme som vores styrke. Vi kan levere lige nøjagtigt det, kunden ønsker 

Hvad er jeres styrke?

Vores tekniske support, fleksibilitet og kvalitet er vores styrke. Vi er ordreproducerende, hvilket betyder, at vi skræddersyr vores produkter efter kundens særlige ønsker. 

Det kræver derfor tit en del teknisk sparring mellem kunden og os - og en fleksibel produktion, så han modtager det ønskede produkt.

Hvorfor vil du gerne gøre karriere i netop Evapco Europa A/S?

Evapco er en rigtig god organisation med en meget flad struktur, og der er god harmoni mellem alle cheferne og de forskellige firmaer rundt om i verden. Det er meget familiært. Samtidig har fabrikken her i Nordjylland stadig masser af potentiale, man kan videreudvikle på, og det er nok noget af det, jeg glæder mig mest til. 

At få forretningen til at vedblive med at være en sund forretning.

Hvordan får du arbejdsliv og privatliv til at hænge sammen?

Jeg er heldig - og godt gift. Jeg står tidligt op, træner og kører på arbejde, så jeg er der klokken 8.

Når jeg er hjemme sidst på eftermiddagen, har jeg tit ”hyggetjansen” - og derved en masse kvalitetstid med konen og børnene.

Jeg har også en del rejsedage, så ind imellem kompenserer jeg ved at arbejde hjemmefra, så jeg ikke skal bruge tid på transport. 

Så kan jeg hente børnene tidligt og prioritere dem. På den måde kan arbejde og fritid gå op i en højere enhed. 

Er der noget, du simpelthen bare skal nå i dit arbejdsliv?

Jamen, det havde jeg. Og det var det her! Det er godt nok i en tidlig alder, men at blive direktør for den her organisation var faktisk min drøm.

Prøv Vigeur


Opret en gratis Vigeur Light-profil og læs videre. Med en Light-profil får du adgang til 5 artikler pr. måned.

Er du allerede abonnent?