
Artiklens indhold er sponsoreret af frederikshavnspecialoptik.dk
De fleste af os tænker først over synet, når noget begynder at drille. Bogstaverne på skærmen bliver en anelse slørede, skiltene på landevejen kommer først i fokus tæt på, eller hovedpinen melder sig efter en lang arbejdsdag. Hos Frederikshavn Special Optik, der er en del af OptikTeam, er udgangspunktet altid det samme, nemlig at dit syn skal undersøges ordentligt, før der bliver talt om stel og glas. Det er en tryghed for dig, og det er forskellen på en brille, der er tilfældig, og en brille, der rent faktisk løser det, du kom med.
En standard synsprøve udføres som normalt med bogstavstavler og en phoroptor, et apparat der minder om en stor brille med mange forskellige linser, og den består af op til 21 tests, som afdækker eventuelle synsfejl. Er der behov for det, følger yderligere undersøgelser, hvor øjets optiske system måles for at afsløre fokuseringsproblemer, bygningsfejl og samsynsproblemer, ligesom øjenmuskel, farvesyn, dybdesyn og stereosyn testes. I nogle tilfælde undersøges hornhinden grundigt, og øjentrykket måles. Viser der sig et problem, som kræver specialiseret behandling, henvises der altid til en øjenlæge, så du ikke står alene med det.
En synsprøve er dog mere end tal og målinger. Der bliver også spurgt ind til dit arbejdsmiljø, dine læsevaner, øjenproblemer og hovedpine, fordi et menneske, der sidder foran to skærme otte timer om dagen, har brug for noget andet end en, der kører lastbil eller står i et værksted. Ud fra resultaterne og dine svar foreslås en løsning, der kan bestå af synstræning, kontaktlinser eller briller. Selve synsprøven tager typisk omkring en halv time, og det anbefales at bestille tid på forhånd, hvad enten det gælder synsprøve, linsetilpasning eller linsekontrol.
Når styrken er på plads, begynder den sjove del. Et bredt udvalg af briller gør det muligt at finde et stel, der både klæder dig og holder til det liv, du lever, og butikken fører anerkendte navne som Lindberg, FLEYE Copenhagen, Prodesign Denmark, Blackfin, Face a Face, WOOW, Titanflex, Hugo Boss og Carrera. Dansk design står stærkt ved siden af de internationale mærker, og der er stel til børn såvel som til voksne, der ønsker en brille specifikt til arbejdet. Det afgørende er, at valget sker med rådgivning ved din side, så stellet passer til ansigtsform, styrke og temperament frem for kun til en tendens.
Solbriller er ikke kun et modetilbehør. De beskytter øjnene mod solens UV-stråler, der kan medvirke til alvorlige øjensygdomme som grå stær, og strålingen er særligt intens ved stranden, hvor lyset kastes tilbage fra vand og sand, samt på sne, som kan reflektere op til 80 procent af lyset. Blænding kan desuden forringe synsskarpheden og give hovedpine eller en brændende fornemmelse i øjnene. Netop derfor betyder glastypen mere, end mange regner med:
Der findes også solbriller med styrke, så du slipper for at vælge mellem at se skarpt og at skærme øjnene. Vil du købe solbriller hos Frederikshavn Special Optik, får du hjælp til at sammensætte stel og glas efter, hvad du faktisk bruger dem til, hvad enten det er sejlads, skiferie, løbeture eller pendling.
Rådhus Alle 58, 9900 Frederikshavn
Tlf.: 98 40 11 11
E-mail: info@frederikshavnspecialoptik.dk
© Vigeur.dk | All rights reserved | Privatlivspolitik | Cookieinstillinger
Det Nordjyske Mediehus
Østre Havnegade 63-65
9000 Aalborg
Tlf: 99 35 35 35
CVR: 18 09 66 41
Annoncering hos Det Nordjyske Mediehus.
Se mere på:
Syttensyvogtres