Kaffebrief

Nordjysk netbutik er flyttet, dilemma på arbejdspladsen og salg af stort landbrug

… klædt på til smalltalk med substans.

Succesfuld netbutik har afsluttet Nordjyllands største flytning

Godmorgen og velkommen til denne uges første kaffebrief. Jeg har fundet tre væsentlige historier til dig. Den første fandt sted fra torsdag til søndag i en lagerhal i Nørresundby.

Netbutikken Coopshop er flyttet til nye lokaler – blot 700 meter fra det gamle – til et lager på 22.000 kvadratmeter, som dermed er dobbelt så stort som det gamle.

Det nye lager håndterer 1,5 million produkter og 35.000 varenumre. Det er Coolshops ansatte, der selv har stået for flytningen, og de har skullet holde styr på ikke mindre end 1,5 millioner produkter fordelt på 35.000 varenumre.

Andre placeringer end den i Nørresundby har været overvejet, blandt andet i Svenstrup-området.

Læs mere på Nordjyske.

Sophies dilemma: Er det mig eller loven, der bedriver ledelse?

Sophie Danneris er leder indenfor et felt, der er kendetegnet af stram lovgivning og systemlogikker.

Faktisk så meget, at systemet kan stå i vejen for at hjælpe de borgere, hendes medarbejdere har til opgave at rykke, påpeger hun.

For nyligt havde hun et møde med sine 20 medarbejdere, hun er afdelingsleder for.

Her fortalte hun dem endnu engang om en ny centralt besluttet arbejdsgang for deres møde med borgerne. Vel at mærke en arbejdsgang, som loven beslutter - uden råderum for Sophie og hendes medarbejdere. Og det er langt fra første gang.

Og bliver sådanne beslutninger ved med at blive taget, er Sophie Danneris bange for, at hendes medarbejdere begynder at sige fra.

Læs artiklen her.

Nordjyde sælger stort svinelandbrug

Mellem Dronninglund og Hjallerup er der netop indgået en stor handel med et stort svinelandbrug mellem to 62-årige mænd.

Det er Ib Børge Ingerslev Nielsen, der nu har sagt farvel til gården "Nygaard", der ligger i sognet Gl. Kirke, som han har ejet i 36 år og løbende har udbygget. Han fik udbudsprisen 43,8 millioner kroner for sit landbrug, da han satte underskriften. Handlen blev formidlet af Ejendomsmæglerfirmaet Evald Borup.

Ib Børge Ingerslev Nielsen har 550 avlssøer, der årligt producerer 18.000 smågrise samt 1000 slagtesvin. Med i handlen følger 194 hektar jord, samt alle maskiner og besætning. Produktionen er fordelt på to gårde.

Læs mere på Nordjyske.