Banker tjener to milliarder om måneden på kundernes penge, nordjysk brødrepar har 1500 ejendomme og CO2-fangst
... klædt på til small-talk med substans.
Godmorgen - og velkommen til ugens første kaffebrief.
"Patent kan aflæses på bundlinjen og er helt sikkert umagen værd".
Det siger Christian Buur, der er administrerende direktør i Aalborg-virksomheden Cortex Technology ApS, som sælger komponentdele til kræftbehandlingsudstyr, måleudstyr til hudforskning og cryobehandling af lettere kræftformer, vorter og solskader.
Virksomheden har netop sat gang i sin første patentansøgning - støttet af en patentstøtte-ordning, som Erhvervsministeriet satte i søen i 2021.
Støtten består i 75.000 kroner, som gør udgiften, der kan blive på langt over 100.000 kroner, mere spiselig, men Christian Buur har flere patentansøgninger i baghovedet.
“Vi ved godt, at man kan omgå patenter på flere måder, men de giver en barriere og gør det sværere for konkurrenterne. Derfor et de pengene værd”, siger han.
Bankerne tjener to milliarder om måneden på indlån
Det har gået godt for bankerne i år, og det kan de i stor grad takke sine kunder for.
Bankernes indtjening på kunder indlån har nemlig noget i rekordhøjt niveau.
Det skriver Finans på baggrund af nye tal fra Nationalbanken.
Bankerne har tjent mere end to milliarder kroner om måneden på husholdningers indlån de seneste syv måneder.
Indtjeningen på indlån er på det højeste niveau i mere end et årti.
"Det er en meget høj indtjening alene på indlån. Nu må det gerne snart gavne forbrugerne også," siger Morten Bruun Pedersen, cheføkonom i Forbrugerrådet Tænk.
Den store indtjening skyldes, at renterne er skudt i vejret siden 2022, og at danskerne har placeret store indlån i bankerne.
Husholdninger inkluderer lønmodtagere, pensionister og personligt ejede virksomheder. Samlet er gruppens indlån oppe på 1.251 milliarder kroner.
Nordjyske brødre ejer 1800 ejendomme for omkring en milliard kroner
Brødrene Karsten og Henrik Stadsing har godt gang i deres beholdning af boligejendomme.
Samlet ejer brødrene knap 1500 ejendomme, der rummer 1800 boliger og 80 erhvervslejemål.
Det viser en, som Nordjyske har foretaget af brødrenes investeringsselskab Brødr. Kors & Hors ApS.
Den offentlige ejendomsværdi af ejendommene er samlet på op imod 300 millioner kroner.
Markedsværdien - altså værdien i handel og vandel - er langt højere, men vanskelig at sætte et præcist tal på.
Ifølge Karsten Stadsing ligger værdien over en milliarder kroner.
Brdr. Kors & Hors' foretrukne projekt er at finde en tom byggegrund og selv bygge boligerne.
Hovedvægten af udlejningsboligerne ligger lige nu omkring København.
Dog er man ved at udvide ejendomsporteføljen i Aalborg.
Det mest ambitiøse projekt hedder Åparken.
Det handler om omdannelsen af det område ved Jyllandsgade i Aalborg, hvor der i øjeblikket ligger en række autoforhandlere.
Ørsted vil bygge CO2-anlæg, der er Danmarks første af sine slags
Energiselskabet Ørsted tager mandag hul på byggeriet af to såkaldte CO2-fangstanlæg.
Det fremgår af en pressemeddelelse mandag morgen ifølge Ritzau.
Anlæggene skal være med til at nedbringe udledningen af CO2 ved Asnæsværket i Kalundborg og fra Avedøreværket i Hvidovre.
Det bliver kaldt Danmarks første projekt af slagsen i fuld skala. Ørsted håber på, at det kan være med til at bidrage til danske klimamål i fremtiden.
I sidste uge meldte Aalborg Portland sig også på banen med et lignende projekt. Cementfabrikken er landets største udleder af drivhusgas.
I Aalborg er der dog tale om et pilotanlæg, der har til formål at teste en ny teknologi, der potentielt kan eliminere en betydelig del af energiforbruget ved CO2-fangst.
Ørsted forventer, at selskabets byggeri vil være klar til at kunne nedbringe en del af udledningen fra 2026.