Kaffebrief

Et løft af en tabt talentmasse, en ny rigmandsfamilie i top og en massiv VM-bonus

… klædt på til smalltalk med substans.

Godmorgen og velkommen til dagens kaffebrief!

Kalenderen siger i dag onsdag 23. november, og arbejdsugens midte er ramt.

Forhåbentligt er du kommet dig over gårsdagens uimponerede landskamp, og har fået dig en god nats søvn.

Og apropos landsholdet omhandler én af dagens historier netop det. Mere om det senere.

God dag og god læselyst!

Danmark går glip af talent­masse – Industriens Fond giver 8 mio kr til diversitet i startup­mil­jøet

Otte millioner kroner skal gøre en helt særlig forskel i startupmiljøet.

For ifølge nye tal fra Unconventional Ventures dyrkes talentmassen på ingen måde optimalt i det danske iværksættermiljø. Pengene fra risikovillige investorer flyder stadig mod iværksættere, hvor kønsbalancen er enten ikkeeksisterende eller helt skæv.

Og netop dét vil Found Diverse ændre på.

De har nemlig fået en bevilling på 8,2 millioner kroner fra Industriens Fond til at øge diversiteten i det danske startupøkosystem over de næste tre år.

“Vi tror som udgangspunkt, at diversitet driver innovation og forbedrer konkurrenceevnen. Der opstår mere innovation, fordi der bliver stillet andre spørgsmål i teams med stor diversitet. Der er andre perspektiver i spil, og det fører alt sammen til bedre beslutninger,” siger Thomas Hofman-Bang, som er administrerende direktør i Industriens Fond.

I World Economic Forums “Global Gender Gap Report” fra 2022 ligger Danmark på plads nummer 32, hvad angår “fremskridt hen mod ligestilling mellem kønnene”. Her sammenlignes landene ud fra kønsforskelle målt på økonomiske muligheder, uddannelse, sundhed og politisk lederskab, skriver Børsen.

Ny familie er Nordjyllands rigeste

Der er sket rokeringer i toppen af listen over Nordjyllands rigeste.

Nogle er faldet mens andre er steget. Intet overraskende ved det.

Én placering skiller sig dog ud fra de andre, nemlig førstepladsen. Den har skiftet ejer, efter en nordjysk familie sprang 12 pladser op af listen på blot et år.

Den rigeste nordjyske familie er nu ifølge Økonomisk Ugebrev den tidligere ejer af stål- og byggekoncernen DS Gruppen Svend Møller Hansen og hans søn Mads Møller Hansen.

Familien Møller Hansen, der solgte DS Gruppen tidligere i år, har en samlet formue på 3,2 milliarder kroner, og det rækker til en placering som nummer 58 på listen over de 100 rigeste danskere, skriver Nordjyske.

Det betyder, at familien fra Hobro lige overhaler Jørgen Enggaard og hans familie - som står bag entreprenør-koncernen af samme navn.

Det danske fodboldlandshold ligger i toppen af bonuslisten til VM

Hvad får man egentligt i bonus, hvis man vinder et VM i fodbold?

En del, kunne det globale fodboldforbund FIFA afsløre for nyligt.

304 millioner kroner for at være helt præcis, hvilket er den største pengepræmie nogensinde.

Men selv hvis det danske landshold ikke rejser hjem med guldmedaljer om halsen, så kan det altså alligevel være med en klækkelig pose penge i lommen, skriver Finans.

Foruden præmiepengene fra Fifa, så tildeler deltagerlandene nemlig også deres spillere en bonus for, hvor langt de når i konkurrencen. For det danske landsholds vedkommende, så kommer DBU og spillerne til at dele indtægterne fra slutrunden ligeligt mellem sig, og spillerne kan allerede nu se frem til at bonus på 891.000 kroner for gruppespilskampene.

Vinder det danske landshold imidlertid VM-guld, så kan hver spiller lægger næsten 5 millioner kroner i lommen som bonus.