Nye tal om hjemmearbejde, det skal de nyankomne nordjyder på borgen arbejde med og så bliver det dyrere at parkere i Aalborg
… klædt på til smalltalk med substans.
Nye tal viser, at hjemmearbejdet ikke bliver så populært som spået
Velkommen til dagens kaffebrief. Jeg har fundet tre historier til dig, som gør dig klogere på, hvad der lige nu rører sig i det danske mediebillede. Den første handler om nye tal om hjemmearbejdet.
På Vigeur har vi ofte talt med forskere, som har spået, at det hjemmearbejde, som især vandt frem under corona, var kommet for at blive. Nu tegner nye tal fra Danmarks Statistik dog et andet billede.
I andet kvartal i år arbejdede 11,9 procent af de privatansatte hyppigt hjemmefra. Det svarer til blot 3,6 procentpoint flere end i samme periode før coronakrisen. Det skriver Finans.
Flere chefer føler sig dog heller ikke overbevist om hjemmearbejdets succes. Senest har en rapport fra Rambøll og Dansk IT vist, at cheferne ikke føler sig overbevist om hjemmearbejdets genialitet.
I undersøgelsen svarer 70 procent af en gruppe adspurgte chefer, at de frygter for den kollegiale sammenhængskraft.
Det skal de nyankomne nordjyder på borgen arbejde med
Da regeringsforhandlingerne trak ud, betød det, at fordelingen af ordførerposterne gjorde det samme. Men nu er sidstnævnte fordelt.
21 folketingsmedlemmer blev valgt i Nordjylland. Af dem er fem helt nye på Borgen.
Theresa Scavenius fra Alternativet bestrider 13 ordførerposter og skal repræsentere sit parti i forhold til digitalisering, energi, EU, forskning, forsvar, forsyning, fred, Grønland, it, klima, medier, nordisk samarbejde samt uddannelse. Det skriver TV2 Nord.
Kim Edberg Andersen, nyvalgt for Nye Borgerlige, skal føre ordet på sit partis vegne, når det gælder erhverv, fiskeri, fødevarer, handicap, landbrug, landdistrikter og øer, miljø, dyrevelfærd, psykiatri, socialpolitik, sundhed og ældre.
Sólbjørg Jakobsen (LA) skal være ordfører for beskæftigelse, ligestilling og Færøerne.
Kristian Bøgsted fra Danmarksdemokraterne, skal være ordfører for Færøerne, men også for bolig-, fiskeri- og indfødsrets-området.
Mohammad Rona, der overtog Moderaternes enlige mandat i Nordjylland fra Kristian Klarskov, da han trak sig, bliver ordfører for indfødsret, integration, udlændinge samt for skat.
Her bliver det dyrere at parkere i Aalborg
Er du en af de nordjyder, der dagligt har sin gang i Aalborg? Så er denne nyhed særlig relevant for dig.
Fra 1. januar blev det nemlig dyrere for bilister at parkere på flere af de kommunale parkeringspladser i Aalborg Midtby.
Timetaksten stiger med 1 krone i timen i det, Aalborg Kommune kalder grøn og rød zone. Rød zone er de dyreste steder at parkere i Aalborg ved Gåsepigen, Vesterå, Brandstrupsgade, Rantzausgade og Ågade Torv.
Her stiger prisen fra 16 til 17 kroner. Det skriver Nordjyske.
I Grøn zone er prisen nogle steder steget fra 7 til 8 kroner i timen.
For de, der parkerer på mere jævnlig basis, er der også kommet prisstigninger, som er til at mærke.
Prisen for et årskort på parkering er prisen nu 1000 kroner højere end før. Nu koster årskortet 5000 kroner. Et månedskort stiger også, og her hopper prisen fra 400 til 500 kroner.