Seritronic
Partnerprofil

Seritronic

Juelstrupparken 8, 9530 Støvring

CVR: 36926406

Grundlagt i Støvring i år 2000

Seritronic blev grundlagt i Støvring i år 2000, og er resultatet af Birgitte Helenius, Hans Henrik Pedersen og Hans Spliid Hansens ambitioner om at producere betjeningspaneler til den brede industri. De ville fremstille betjeningspaneler i en kombination af serigrafi og elektronik; heraf virksomhedens navn Seritronic. 

Disse betjeningspaneler bliver skabt i tæt samarbejde med deres kunder, og med forståelse for det miljø, hvori panelet skal indgå, hvilket medfører 100% kundetilpassede løsninger. Seritronic producerer adskillige løsninger, heriblandt: 

  • Box build: Et komplet- eller delsamlet betjeningspanel, som kan indeholde tastatur, display, PCB og kabel til kabinet. 
  • Cover glass & kapacitive frontpaneler: Giver et eksklusivt look til dit frontpanel med enten akryl- eller glasløsning. Giver samtidig en robust og ridsefast overflade.
  • Display: Kan være integreret display i silikonetastatur eller folietastatur, kan også leveres som stand alone.
  • Folietastatur: Et folietastatur er en betjeningsløsning, som produceres gennem en serigrafisk trykproces. Forskellige materialer udgør også produktets kvalitet, holdbarhed og funktionalitet.
  • Frontfolie: En frontfolie er en serigrafisk- eller digitalt trykt folie, som produceres med en klæber, der kan monteres på dit produkt.
  • Kabinet: Kabinetter er i samspil med tastaturet eller betjeningsenheden dit produkts visuelle og funktionelle udtryk, som giver brugeren følelsen af kvaliteten af produktet.
  • Silikonetastatur: Giv brugeren en følelse af et unikt design og en funktionalitet, der gør oplevelsen af dit produkt perfekt til formålet. Et silikonetastatur er kendetegnet ved at være et lækkert design, som er velegnet til hårde miljøer. Silikonetastaturer er produceret til at give brugeren af produktet en klar feedback, når der klikkes på tasterne.
  • Touchscreen: Udvid dine funktionsmuligheder i dit HMI med mere end bare mekaniske taster, ved at integrere en touchscreen. En touchscreen kan bruges til alt, lige fra lækre forbrugsprodukter til industrielle løsninger. 

Produktionen af betjeningspaneler er en kombination af en serigrafisk trykproces og en monteringsproces, hvori der kan indgå forskellige komponenter. Betjeningspaneler som folietastaturer er særdeles velegnede i industrier, der har høje krav til brugervenlighed, robusthed, tæthed og rengøring.

Siden år 2000, har Seritronic udviklet og optimeret deres produkter, og er i dag er blandt Nordens førende leverandører og producenter af betjeningspaneler. De har desuden internationale salgskontorer, samt internationale samarbejder med udvalgte producenter, og består i dag af mere end 60 medarbejdere.

Ledige stillinger hos Seritronic

Her kan du se Seritronics ledige stillinger.

Kontakt

Seritronic
Juelstrupparken 8, 9530 Støvring

Telefon: +45 96868600
Mail: seritronic@seritronic.dk

Find information om andre virksomheder

Se alle Vigeur-partnere