Regnskabsoverblik

Hydrema-selskab med markant fremgang: Her er ugens regnskaber

Hver uge giver Vigeur et overblik over relevante regnskaber fra de nordjyske virksomheder.

Hydrema med Jan Werner Jensen i spidsen havde markant fremgang i Hydrema Danmark i 2024. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen

Hydrema Danmark fordobler overskuddet: Stærk fremgang i 2024

A/S Hydrema Danmark i Støvring fordoblede i 2024 sit overskud efter skat til 16.809.278 kroner mod 7.881.276 kroner året før. 

Virksomheden havde 65 medarbejdere og en nettoomsætning på 65.807.738 kroner. Egenkapitalen steg til 67.089.587 kroner fra 53.280.309 kroner. 

Direktør i virksomheden er Jan Werner Jensen. 

Ledelsen betegner resultatet som markant bedre end forventet og tilskriver fremgangen øget salg af både nye og brugte maskiner drevet af ændrede indkøbsmønstre hos større kunder.

Hydrema specialiserer sig i udvikling, produktion og salg af avanceret jordflytningsudstyr. Hydrema Danmark beskæftiger sig især med salg og markedsføring i Danmark.

Andetsteds i koncernstrukturen havde Hydro Invest A/S et overskud på 20 millioner kroner. I A/S Hydrema Distribution lød det på 56,7 millioner kroner mod et overskud på 12.008.517 kroner året forinden.

Sporspærringer giver underskud hos Nordjyske Jernbaner

Nordjyske Jernbaner A/S i Hjørring havde i 2024 et underskud på 530.213 kroner mod et overskud på 2.145.154 kroner året før.

Antallet af medarbejdere steg dog til 126.

Direktøren i virksomheden er Martin Sort Mikkelsen. Ledelsen vurderer året som tilfredsstillende trods problemer med sporspærringer og signalfejl, der førte til et fald på en halv million passagerer.

Virksomheden driver jernbanetrafik i Nordjylland.

Sådan har vi gjort

Formålet med artiklen er at give et overblik over de relevante nye regnskaber fra nordjyske virksomheder. 

Artiklen er lavet med hjælp fra AI, men kvalitetssikret af en journalist.

Regnskaberne er taget fra CVR-registret. 

Denne artikel dækker regnskaber offentliggjort fra 29. maj til og med 4. juni.

Aalborg-virksomhed ramt af lav investeringslyst: Overskuddet halveret

Leverandøren af værktøj, entreprenørmateriel og maskiner til byggebranchen, Erenfred Pedersen A/S i Aalborg, kom ud af 2024 med et overskud efter skat på 4,1 millioner kroner mod 7,3 millioner kroner året før. 

Nettoomsætningen faldt til 31.148.000 kroner, mens egenkapitalen landede på 29.774.000 kroner mod 30.644.000 året før. 

Virksomheden beskæftiger 40 medarbejdere. Direktør i selskabet er Martin Brinkmann-Pedersen. 

Ledelsen peger på lavere investeringslyst blandt kunderne som årsag til det lavere resultat, men melder om optimisme for 2025, hvor investeringerne igen er i fremgang.

Stigende afskrivninger trækker resultat ned 

Hjørring Vandselskab A/S havde i 2024 et underskud på 17 millioner kroner mod 6 millioner kroner året før. Nettoomsætningen steg til 187 millioner kroner, og medarbejderstaben voksede til 60 ansatte. 

Direktøren i virksomheden er Jakob Bisgaard. Ledelsen ser underskuddet som acceptabelt og forklarer det med højere afskrivninger end reinvesteringer -  især grundet udskudte anlægsprojekter.

Mindre overskud trods stabil drift

EVAPCO Europe A/S i Aabybro landede i 2024 et overskud på 8,4 millioner kroner mod 14,9 millioner kroner året før. 

Nettoomsætningen steg til 52 millioner kroner, mens antallet af medarbejdere voksede til 73. Egenkapitalen faldt en smule til 81,2 millioner kroner. 

Direktøren i virksomheden er Peter Skov Valsted. Ledelsen ser positivt på årets resultat, trods produktionsudfordringer som følge af mangel på arbejdskraft og indkøring af nyt maskineri. 

Virksomheden, der producerer varmevekslere og kølesystemer, forventer fortsat vækst i 2025.

Novin har succes i vinbranchen

Novin A/S i Hjørring, der importerer og sælger vin og spiritus, øgede overskuddet i 2024 til 4,3 millioner kroner mod 1,4 millioner kroner året før. 

Nettoomsætningen steg, mens egenkapitalen voksede til 18,3 millioner kroner. 

Direktøren i virksomheden er Mads Jensen, og ledelsen vurderer årets resultat som tilfredsstillende og peger på opfyldte resultatmål som årsag. '

Novin har et stort vinlager i Hjørring. Arkivfoto: Hans Ravn

Aalborg Smeden mangedobler overskuddet

Aalborg Smeden ApS i Hjallerup kom ud af 2024 med et overskud på 4,6 millioner kroner. 

Nettoomsætningen steg markant, og egenkapitalen voksede til 9,2 millioner kroner. 

Virksomheden havde i gennemsnit 10 medarbejdere. Direktøren i virksomheden er Jimmy Larsen Egetoft. 

Virksomheden driver traditionel smedevirksomhed.

Allestrup Maskinstation A/S mere end halverer overskuddet

Allestrup Maskinstation A/S i Nørager kom ud af 2024 med et overskud på 6,2 millioner kroner mod 11 millioner kroner året før. 

Omsætningen faldt, og bruttofortjenesten landede på 44,3 millioner.

 Direktøren i virksomheden er Henrik Ahlstrøm Nielsen. Ledelsen anser resultatet som tilfredsstillende og fremhæver fortjeneste ved maskinsalg som en positiv faktor. 

Selskabet, der driver maskinstation for landbruget, investerede efter regnskabsårets udløb i en landejendom, hvilket ventes at øge aktiviteten fremover.

Millionoverskud i Thy-Mors Energi Holding A/S tilbagegang

Thy-Mors Energi Holding A/S i Thisted fik i 2024 et overskud efter skat på 44,2 millioner kroner mod 45,6 millioner kroner året før. 

Direktøren i virksomheden er Lars Peter Christiansen, og ledelsen vurderer resultatet som tilfredsstillende og peger på bedre resultater i datter- og associerede selskaber, særligt i Netselskabet Elværk A/S, som følge af lavere elpriser, samt salg af aktier i Scanenergi A/S som årsager til bundlinjen.

OC Ejendomme ApS fordobler bundlinjen i 2024

OC Ejendomme ApS landede et resultat på 6,4 millioner kroner i 2024 mod 3,6 millioner kroner året forinden.194 kroner året før. 

Virksomheden har ingen ansatte, og direktøren i virksomheden er Ole Juul Conradsen. 

Fremgangen skyldes blandt andet værdistigning på investeringsejendomme og højere indtægter.

 Stærk fremgang hos SpaceCom A/S i Hobro

SpaceCom A/S løftede bundlinjen til 15.409.977 kroner i 2024 mod 5.827.540 kroner året før. Bruttofortjenesten steg til 27.992.811 kroner, og egenkapitalen voksede til 42.896.514 kroner. 

Antallet af medarbejdere steg fra 15 til 20. Direktøren i virksomheden er Peter Nielsen, og ledelsen vurderer resultatet som tilfredsstillende og peger på fremgang i både drift og finansielle poster som årsag til det forbedrede resultat. 

Virksomheden beskæftiger sig med udvikling, produktion og handel med kommunikationsudstyr på verdensmarkedet.

Spacecom Udvikling A/S leverer samtidig et nyt plus på bundlinjen på 6.297.004 kroner mod et overskud på 2.762.832 kroner året forinden, mens Spacecom Ejendomsselskab ApS viser et plus på 1.579.388 kroner.

Fald i bundlinjen hos Hycon trods investeringer

Hycon A/S i Støvring kom ud af 2024 med et overskud på 2.435.069 kroner mod 3.071.655 kroner året før. Bruttofortjenesten faldt til 14.164.606 kroner, og medarbejdertallet er gået fra 20 til 18. 

Direktøren i virksomheden er Martin Normann Møller. 

Ledelsen betegner årets resultat som mindre tilfredsstillende, hvilket blandt andet skyldes lavere omsætning på grund af konjunkturnedgang på hovedmarkeder. 

Til gengæld er der investeret betydeligt i produktudvikling og salg, som forventes at styrke virksomheden, der producerer og sælger hydrauliske løsninger.

Fald i overskud hos Jydsk Værktøj

Jydsk Værktøj A/S i Aalborg landede et overskud på 5.083.706 kroner i 2024 mod 6.524.800 kroner året før. Bruttofortjenesten var næsten uændret på 21.746.234 kroner, mens medarbejdertallet steg fra 25 til 28. 

 Direktøren i virksomheden er Kjeld Thomsen. Ledelsen ser ikke væsentlige ændringer i virksomhedens aktiviteter eller økonomi og omtaler ikke konkrete årsager til faldet i årets resultat. 

Virksomheden handler med værktøj, svejsemaskiner, arbejdstøj og værkstedsindretning.

Lerøy Seafood øger bundlinjen trods fald i omsætning

Fiskekoncernen Lerøy Seafood Denmark A/S i Hirtshals landede et resultat på 43,3 millioner kroner i 2024 mod 31,6 millioner kroner året før. 

Antallet af medarbejdere er faldet fra 389 til 367, og egenkapitalen steg til 333,5 millioner kroner. 

Direktøren i virksomheden er Morten Nielsen. Ledelsen ser positivt på årets resultat, som skyldes stabilisering af råvarepriser og god håndtering af makroøkonomiske forhold.

Buus Køleteknik øger overskuddet og styrker egenkapital

Buus Køleteknik A/S i Nykøbing Mors leverer et årsresultat på 5.378.670 kroner i 2024 mod 3.933.124 kroner året før. 

 Egenkapitalen voksede til 15.464.361 kroner fra 10.085.691 kroner. 

Direktøren i virksomheden er Frank Sterndorff Olesen, og ledelsen vurderer regnskabet positivt, og resultatet er drevet af vækst i datterselskabet Buus Ice A/S samt et forbedret driftsresultat.

Stort underskud hos Dansk Marine Center

Dansk Marine Center A/S i Vadum fik et underskud på 10.047.559 kroner i 2024 mod minus 5.078.783 kroner året før. Egenkapitalen steg en smule til 2.151.411 kroner - blandt andet via et koncerntilskud på 10 millioner kroner. Virksomheden har 2 ansatte og driver udlejning af ejendomme og udstyr til værftsindustrien. 

Direktøren i virksomheden er Henrik Sørensen. Ledelsen ser ikke tilfredsstillende på årets resultat, som er påvirket af negativ indtjening i dattervirksomhederne og store afskrivninger.

Klarborg-nisserne fastholder stabil drift

Klarborg Denmark A/S i Pandrup kom ud af 2024 med et overskud på 2.149.877 kroner mod 2.600.022 kroner året før. Egenkapitalen steg til 15.903.644 kroner fra 14.660.899 kroner. 

Virksomheden har 7 medarbejdere, og direktøren i virksomheden er Martin Klarborg Bach Jensen. 

Ledelsen vurderer regnskabet tilfredsstillende, og årets resultat afspejler et stabilt driftsår uden væsentlige begivenheder efter balancedagen.

Klarborg Danmark står blandt andet bag de berømte Klarborg-nisser.

Familien Klarborg står bag de populære Klarborg-nisser, som Etly Klarborg er hjernen bag. Arkivfoto: Bente Poder

Kristian Rytter tredobler bundlinjen efter stærkt aktivitetsår

Entreprenørgruppen Kristian Rytter A/S i Svenstrup J leverer et resultat på 55.642.900 kroner i 2024 mod 17.106.339 kroner året før. 

Egenkapitalen steg til 116.473.094 kroner fra 65.789.017 kroner. 

Virksomheden har 54 medarbejdere, og sirektøren i virksomheden er Kristian Weisbjerg Rytter. 

Ledelsen ser tilfredsstillende på regnskabet, som især skyldes stor aktivitet i kerneforretningen og betydelige investeringer i nyt materiel.

JJ Grus A/S løfter overskuddet

JJ Grus A/S i Svenstrup J realiserede et overskud på 31.719.270 kroner i 2024 mod 18.257.169 kroner året før. 

Bruttofortjenesten steg til 90.014.239 kroner, og egenkapitalen voksede til 78.168.458 kroner. 

Virksomheden har 43 medarbejdere, og direktøren i virksomheden er Kenny Elsø Jensen. 

Ledelsen vurderer årets resultat som tilfredsstillende, og overskuddet er især drevet af høj generel aktivitet i løbet af året.

JJ Grus er en del af Kristian Rytter Gruppen.

ACTAS går fra overskud til underskud i 2024

Sikringsvirksomheden ACTAS A/S i Aalborg leverer et underskud på 3.153.346 kroner i 2024, mod et overskud på 1.933.128 kroner året før. 

Direktøren i virksomheden er Lars Overballe. 

Ledelsen betegner resultatet som utilfredsstillende og peger på øgede omkostninger, forkert sammensatte projekter, højt sygefravær og organisatoriske ændringer som årsager.

JKF Industri løfter bundlinjen trods afmatning i markedet

JKF Industri A/S i Hadsund opnåede et overskud på 17.331.000 kroner i 2024 mod 11.153.000 kroner året før. Virksomheden har 157 medarbejdere og en egenkapital på 138.927.000 kroner. 

Direktøren i virksomheden er Kristian Morberg Madsen, og ledelsen ser positivt på årets resultat, som er løftet af organisatoriske tilpasninger og besparelser trods markedsafmatning og lavere omsætning.

JFK Industri specialiserer sig i at producere ventilationssystemer.

Forsyningsselskab vender minus til plus trods udfordringer

Brønderslev Forsyning A/S har i 2024 vendt et underskud på 3,8 millioner kroner til et overskud efter skat på 1,2 millioner kroner. Nettoomsætningen steg til 184,4 millioner kroner fra 157,5 millioner året før, mens egenkapitalen er næsten uændret på 1.062,5 millioner kroner. Antallet af medarbejdere steg fra 35 til 37.

Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende på trods af lavere forbrug og økonomiske udfordringer i datterselskaberne. 

Brønderslev Varme A/S blev blandt andet ramt af stigende elpriser og kulde, men står nu i en verserende sag om karteldannelse. Resultatet er især påvirket af udsving i energipriser og justeringer i varmeprisen.

Direktøren i virksomheden er Martin Hareskov Larsen.

Fiskerikoncern opnår stort millionoverskud trods faldende indtjening

Astrid Fiskeri A/S i Skagen lander et overskud efter skat på 77,9 millioner kroner i 2024 mod 116,7 millioner kroner året før. 

Nettoomsætningen er faldet til 213,6 millioner kroner fra 267,5 millioner. Antallet af ansatte er fortsat én. Egenkapitalen er vokset til 901,2 millioner kroner.

Direktøren i virksomheden er Bo Thomas Johansson. Ledelsen ser resultatet som tilfredsstillende og i tråd med forventningerne. Faldet i indtjening skyldes især lavere bidrag fra associerede selskaber.

 Thy Spildevand A/S fordobler overskuddet

Thy Spildevand A/S kom ud af 2024 med et overskud på 17,2 millioner kroner – mere end en fordobling fra året før, hvor resultatet lød på 7,3 millioner kroner. Nettoomsætningen steg til 84,6 millioner kroner fra 78 millioner.

Egenkapitalen udgør 1.120,6 millioner kroner mod 1.103,4 millioner året før.

Direktøren i virksomheden er Helle Korsgaard. Ledelsen vurderer årets resultat som tilfredsstillende og forklarer forbedringen med lavere afskrivninger og bedre finansielle poster end forventet.

Dertil er der et plus på 2,7 millioner kroner i Thy Drikkevand A/S vender minus til plus, mens Thy Service ApS havde et plus på 5.002 kroner. Thy Renseanlæg har et overskud på 1,3 millioner kroner.