Ny analyse: Dette skyts vil virksomheder tage i brug mod mangel på medarbejdere
Flere virksomheder oplever at rekruttere forgæves – og forventer samtidig, at manglen på medarbejdere fortsætter de næste mange år. Så hvilke tiltag vil de tage i brug for at forebygge manglen? Det giver ny analyse svaret på.
Mangel på medarbejdere er stadig høj. Det konstaterer en ny analyse fra Dansk Industri (DI), der bygger på svar fra DI’s virksomhedspanel fra starten af december 2023. I alt 571 virksomheder har svaret.
Hele 37 procent af de adspurgte virksomheder, som har forsøgt at rekrutterer, svarer, at de i løbet af december, november og oktober har oplevet at rekruttere forgæves.
Det er næsten på samme niveau som i december året før, hvor andelen var 41 procent.
Tallene i analysen er baseret på svar i DI’s virksomhedspanel fra starten af december 2023. I alt 571 virksomheder har svaret.
I alt 331 af dem har svaret, at de har søgt efter medarbejdere inden for de seneste tre måneder. Blandt dem havde 121 også oplevet forgæves rekrutteringer i perioden svarende til den viste andel med forgæves rekrutteringer på 37 pct.
Alle virksomheder er blevet spurgt om, hvorvidt de forventer udfordringer med mangel på medarbejdere frem mod 2030. Det er der i alt 308 af de 571 virksomheder, der gør (54 pct.).
De 308 virksomheder, der ser udfordringer, er også blevet spurgt til, hvad de gør for at forebygge mangel på medarbejdere og har her haft mulighed for at angive flere svar.
Kilde: Dansk Industri
Analysen viser også, at overhalvdelen af virksomhederne forventer, at der vil være udfordringer med manglen på medarbejdere frem mod 2030.
Det er særligt virksomheder i Transport og Industri, som ser ud til at være mest bekymrede.
Her er det i begge tilfælde omkring 60 procent. som ser udfordringer fremadrettet, mens det i Bygge og anlæg er omkring halvdelen.
Men hvad vil virksomhederne så gøre for at forebygge manglen?
Det er virksomhedspanelet også blevet spurgt om. Flest svarer, at de vil gøre det mere attraktivt at arbejde hos dem via løn, fleksibilitet og øvrige vilkår.
At øge brugen af teknologi er det næstmest populære med 53 procent. Herefter følger ’øge vores indsats for at tiltrække udenlandske medarbejdere’.
Vil du læse mere om rekruttering?
“Vi har ansat 200 mennesker det sidste år, og kun enkelte positioner er vi udfordret på.”
Sådan fortalte Maria Fenger sidste år til Vigeur.
“Vores største udfordring lige nu er at skaffe nok kontorpladser. Og så selvfølgelig at have ressourcer til at oplære de mange nye medarbejdere, som skal sidde på de kontorpladser. Én ting er, at vi har opgaver til dem – men vi skal også være sikre på at kunne give dem en god onboarding.”
Som Director of People and Culture er det Maria Fenger, der er den øverst ansvarlige for rekruttering og kulturen i Liftra – selvom hun understreger, at rigtig mange er involveret i arbejdet.
Og dét arbejde starter, længe inden kandidaterne bliver udklækket fra universitetet.
Læs i artiklen herunder, hvilke midler Liftra tager i brug for at undgå mangel på medarbejdere.
Har din virksomhed gjort noget ekstraordinært for at fastholde eller rekruttere nye medarbejdere? Så tip os gerne på vigeur@dnmh.dk.