Overset arbejdskraft styrker forretningen: Tre nordjyske ledere går på scenen og fortæller hvordan
De er optaget af henholdsvis alder, køn og etnicitet. Ikke mindst for forretningens skyld. Nu fortæller tre nordjyske ledere, hvad de vinder ved diversitet.
Er vi dygtige nok til at udnytte vores talentmasse i Nordjylland? Og ved vi overhovedet, hvor meget der er at vinde ved diversitet og inklusion?
Det gør de tre nordjyske beslutningstagere, som indtager scenen ved Vigeur Business Lounge den 29. august 2024.
Her lader vi os ikke styre af følelser og forestillinger, men af virkelige erfaringer fra nordjyske arbejdspladser.
Fire gange årligt afholder vi Vigeur Business Lounge med livejournalistik og netværk for nordjyske beslutningstagere.
Hver gang centreret om ét aktuelt tema og med minimum to paneldeltagere, som deler ud af deres konkrete erfaringer.
Vi starter med interviews på scenen fulgt af debat, hvor du som gæst inviteres til at byde ind med egne perspektiver eller spørgsmål.
Herefter er der god tid til netværk og lidt godt til ganen.
Som Vigeur-partner har du altid gratis adgang til vores events.
Vi tror på at flytte perspektiver hos hinanden og generere viden, man ikke kan læse sig til.
Du vil derfor gå fra eventet med konkrete eksempler på, hvordan diversitet på alder, køn og etnicitet kan gøre en forskel for din virksomhed.
Så det ikke bliver dig, der overser værdifuld arbejdskraft. Og så du kan tiltrække de rigtige talenter til at vækste forretningen.
Som Vigeur-partner har du gratis adgang til vores Business Lounges, hvor du – foruden netværket af nordjyske beslutningstagere – kan glæde dig til at møde:
Mette Ravn, der er administrerende direktør i HimmerLand. Medarbejderstaben tæller 30 forskellige nationaliteter, og af flere grunde er udenlandsk arbejdskraft afgørende for det storsatsende resort.
Per Buus, der er administrerende direktør i VELA. Virksomheden er i år kåret som Danmarks bedste arbejdsplads for seniorer. Ifølge Per Buus er de en god investering, men mange overser seniorernes kvaliteter.
Nanna Damgaard Glad, der er marketingdirektør i Centrica Energy. Nordjyllands mest indbringende virksomhed er i en mandsdomineret branche, men ser øget kønsligestilling som nøglen til fremtidig vækst.
Hør hvorfor, når vi denne gang afholder Vigeur Business Lounge i Kornets Hus ved Hjørring.
Vigeur-journalist Caroline Bundgaard modererer.
Vil du opleve denne fyraften med livejournalistik og netværk? Kontakt Stig Asmussen Leth for at høre, hvordan du kommer med – eller læs, hvordan du bliver Vigeur-partner.
Nysgerrig på at høre mere?
Send en mail til os eller indtast dit telefonnummer her, så ringer vi til dig, så snart vi kan.
Tak for din henvendelse
Du er nu et skridt nærmere på at blive en del af vores nordjyske erhvervsfælleskab.
Du kan allerede nu være en del af Vigeur ved at følge os på LinkedIn.