Profitér på ESG: Tre nordjyske ledere går på scenen og fortæller hvordan
Hotel Viking, BenTax og Fibertex Personal Care har for længst forstået værdien af at være en bæredygtig virksomhed. Nu giver de et indblik i, hvordan de har profiteret på deres bæredygtige arbejde.
E, S og G er blevet nogle af de mest omtalte bogstaver i dansk erhvervsliv.
Kravene om at drive en bæredygtig forretning rammer alle virksomheder inden for få år. Men selvom ESG-kravene kan virke som en stor arbejdsbyrde, kan det være med til at optimere forretningen og i sidste ende give bedre tal på bundlinjen.
Den 15. maj indtager tre nordjyske ledere scenen til Vigeur Business Lounge på Essens Gaarden i Frederikshavn.
Her fortæller de, hvordan deres virksomheder har profiteret af at arbejde strategisk med bæredygtighed.
Derfor går du fra eventet med konkret inspiration til, hvordan du kan vende ESG-byrden til en konkurrencefordel, som gør din virksomhed mere profitabel.
Som Vigeur-partner får du gratis adgang til vores Business Lounge.
Denne gang kan du møde:
Brian Fabricius, direktør på Hotel Viking: Hotellet har arbejdet strategisk med bæredygtighed for at opnå turismens internationale miljømærke, Green Key. De har blandt andet reduceret CO2-udledningen med 21 procent siden 2019. Det gavner miljøet – og forretningen.
Mette Kaarsberg, HR-direktør og medstifter af Bentax: Udover miljøpåvirkningen arbejder kaffevirksomheden med det sociale ansvar. Her har de blandt andet et erklæret mål om, at 10 procent af medarbejderstaben skal være personer med særlige vilkår. Samtidig har de doneret penge til skole og uddannelse i lande, de køber kaffe fra.
Kim Nørgaard, salgsdirektør i Fibertex Personal Care: Som de første i branchen fik de en ISO 14001-certificering om miljøledelse allerede tilbage i 2001. Det har givet virksomheden en konkurrencefordel og har været med til Fibertex Personal Care i dag sidder tungt på markedet.
Vigeur-journalist Søren Førby er moderator på scenen. Homerunner er eventpartner.
Vil du opleve livejournalistik og netværk, når vi denne gang afholder Vigeur Business Lounge? Kontakt Selma Dzanovic – eller læs, hvordan du bliver Vigeur-partner.