Dansk Erhverv kårer 25 kvindelige iværksættere, du bør kende
For at sætte mere fokus på kvinder i iværksættermiljøet har Dansk Erhverv netop kåret 25 kvindelige iværksættere, du bør kende. Nordjyske Ann Rosenskjold fra Estaldo er én af dem.
27 procent af iværksættere er kvinder. Og det er alt for lidt, mener administrerende direktør i Dansk Erhverv, Brian Mikkelsen:
”Der er behov for en iværksætterkultur i Danmark, hvor det ikke er køn, der er afgørende for virksomhedens succes, men snarere en kultur, hvor alle idérige danskere i højere grad har mod på at starte deres egen virksomhed,” lyder det fra direktøren.
Dansk Erhverv har igen i år modtaget en lang række indstillinger til kandidater til publikationen.Feltet har været fyldt med stærke og ambitiøse kvinder, der har haft modet til at sætte noget i søen selv og se det vokse. Det har været muligt at indstille følgende kandidater: Kvinder, der har stiftet, eller været med til at stifte, en virksomhed, hvor virksomheden er under 7 år og har vist synligevækstresultater.Kilde: Dansk Erhverv
Brian Mikkelsen mener også, at der generelt er behov for flere kvindelige rollemodeller, så nye iværksættere har nogle at kunne spejle sig i.
Den holdning deler nordjyske Ann Rosenskjold, der er medstifter og partner i den fremadstormende mæglerplatform Estaldo, og som er blandt de 25 kvindelige iværksættere:
”Det betyder ekstremt meget. Dels er det et kæmpe skulderklap, og så betyder det bare rigtig meget for mig, at jeg kan være et forbillede for nye kvindelige iværksættere. Da jeg startede, havde jeg ikke nogen at spørge, og jeg turde måske heller ikke spørge. Men forhåbentlig kan det her sparke iværksætteriet i gang for mange flere kvinder.”
Læs med på Vigeur i næste uge, hvor vi bringer et portræt af Ann Rosenskjold.