Regnskabsoverblik

Fejrer nytår med millionoverskud: Her er ugens regnskaber fra Nordjylland

Hver uge giver Vigeur et overblik over relevante regnskaber fra de nordjyske virksomheder.

Ejeren af ScanBelt, Morten Vejlstrup, kan endnu en gang fejre, at bundlinjen er vækstet for ottende år i træk. Arkivfoto: Torben Hansen

Flytning koster på bunden

Powercon A/S fremviser et overskud på 23,7 millioner kroner for regnskabsåret 2023/2024. 

Virksomheden producerer blandt andet landstrømanlæg, der forsyner skibe med energi, når de ligger i havn. 

I forrige regnskab havde Hobro-virksomheden et overskud på 37,4 millioner kroner efter skat. 

I regnskabsperioden har virksomheden flyttet sin produktion fra lejede lokaler i Hadsund til nyopførte bygninger i Hobro. 

Flytningen har påvirket regnskabet negativt, da aktiviteten i produktionen ikke kunne gendannes så hurtigt som forventet, fremgår det af ledelsesrapporten. 

Virksomheden har en egenkapital på 88,6 millioner kroner.

Baltikum-aktivitet øger overskuddet

L&N Supply Ships ApS i Skagen, der servicerer skibe, har præsenteret et overskud på 6,8 millioner kroner for regnskabsåret 2023/2024. 

Dermed vækster virksomheden to millioner på bundlinjen efter sidste års overskud på 4,8 millioner kroner.

Virksomheden har oplevet øget aktivitet i Baltikum, hvilket smitter positivt af på regnskabet. 

L&N Supply Ships har 31 medarbejdere og en egenkapital på 15,6 millioner kroner. 

Salg af grund styrker regnskabet

Karl Jensen A/S, der udfører bygge- og anlægsopgaver i Hobro, har opnået et overskud efter skat på 7 millioner kroner i 2023/2024, hvilket er en stigning fra 4,8 millioner kroner året før.

Ifølge ledelsesberetningen skyldes det flotte resultat et højt aktivitetsniveau, mens alle større entrepriser har haft store dækningsbidrag. 

Desuden har virksomheden solgt en udstykning. I forrige regnskab havde selskabet grunde for en værdi af to millioner kroner. I det nylige regnskab har selskabet ingen grunde. 

Karl Jensen A/S beskæftiger 56 medarbejdere.

Fiskere sælger ud efter endnu et millionunderskud

B-C Pelagic Danmark ApS i Skagen, der driver erhvervsmæssigt fiskeri, leverer endnu en gang et regnskab med millionunderskud. 

I 2023/2024 realiserede virksomheden et underskud på 15,3 millioner kroner. 

Dermed fortsætter nedturen for fiskerne, da der seneste tre år har et samlet underskud på omkring 39 millioner kroner. 

Ejerne har besluttet af sælge farttøjer og rettighederne til fiskeri, der ligger i selskabet. 

Salgene kan ikke dække den negative egenkapital på 28,4 millioner kroner. En af kapitalejerne har dog afgivet en tilbagetrædelseserklæring, der sikrer, at de øvrige kreditorer får deres tilgodehavende. 

Der er ikke taget stilling til selskabets videre drift efter salget, fremgår det af regnskabet.

Helgstrand-selskab fortsætter nedtur 

Global Equestrian Group ApS, der investerer i ride- og hesteejendomme, har i regnskabsåret 2023/2024 haft et negativt resultat på 264,8 millioner kroner. 

Dermed har paraplyorganisationen tabt mere end 400 millioner kroner de seneste to år. 

Bag firmaet står Andreas Helgstrand, der sammen med kapitalfonden Waterland, stiftede Global Equestrian Group.

Ifølge ledelsen skyldes underskuddet, at branchen har været udfordret. Dog har selskabet lavet investeringer, som man regner med får et positivt aftryk på kommende regnskabsår, fremgår det af ledelsesberetningen.

I det kommende regnskab forventer ledelsen, at selskabet har et positivt EBITDA - driftsrentabilitet - på mellem 50-75 millioner kroner.

I ugens løb har datterselskabet Ejendomsselskabet Helgstrand ApS realiserede et underskud på 982.000 kroner. 

Dog er der også overskud i en af datterselskaberne. 

Helgstrand Dressage ApS, der beskæftiger sig med køb, salg og avl af heste, havde et overskud på 30,4 millioner kroner, hvilket er noget af en forbedring fra sidste år overskud på otte millioner. 

Otte år i træk med øget vækst

ScanBelt Modular Conveyor Systems A/S leverer et overskud på 24,6 millioner kroner. 

Dermed fortsætter Hjørring-virksomhed med en flot stime, da de for 8. år i træk vækster på bunden. 

I forrige regnskab lød overskuddet på 21,4 millioner kroner. 

Scanbelt producerer og forhandler blandt andet plastmoduler til transportbånd. 

Virksomheden har 79 ansatte.

Direktør Morten Grove Vejlstrup forventer, at selskabet fortsætter væksten på trods af øget pres på omsætningen. Samtidig forventer han, at øgede råvarepriser og produktionsomkostninger vil presse indtjeningsmulighederne, fremgår det af ledelsesberetningen. 

Det flotte regnskab resulterer i et overskud på 26,1 millioner kroner i M.V. Holding af 16/3 2006 ApS, der fungerer som holdingselskab.

Konkurs-kunde skyld i underskud 

LG Montage A/S i Nørresundby, der arbejder med vedligeholdelse og montage af stålkomponenter, havde et underskud på 2,9 millioner kroner i regnskabsåret 2023/2024. 

I forrige regnskab havde virksomheden et overskud på 2,6 millioner kroner. 

Underskuddet kommer efter et år, hvor virksomheden har indkasseret et tab i forbindelse med et større projekt, mens en kunde, der er gået konkurs, ikke kunne betale det skyldte, fremgår det af ledelsesrapporten. 

Ledelsen har igangsat tiltag, der fremadrettet skal minimere risiko for tab af større projekter. 

Fiske-virksomhed vender underskud til sorte tal 

Launis A/S i Frederikshavn, som producerer og sælger fiskeprodukter, har opnået et overskud efter skat på 9,1 millioner kroner i regnskabsåret 2023/2024.

Det er en markant forbedring fra et underskud på 9,8 millioner kroner året før.

Bruttofortjenesten - omsætningen fratrukket direkte omkostninger - udgør 28,5 millioner kroner. Det er mere end en fordobling af forrige års bruttofortjeneste på 12,3 millioner kroner.

Frederikshavn-virksomheden har 33 ansatte. 

Resort øger underskuddet 

HimmerLand A/S, der driver resort med golf, spa og konferencefaciliteter, realiserede et underskud på 26,6 millioner kroner i regnskabsåret 2023/2024. 

I forrige regnskab havde resortet et underskud på 11,6 millioner kroner.

 Resortet er påvirket af fortsat høje priser og renter, mens virksomheden er ved at færdiggøre udviklings- og byggeaktiviteter, fremgår det af ledelsesberetningen. 

I det nuværende regnskabsår forventer ledelsen et underskud før skat på mellem 42-44 millioner kroner. Herefter forventer man en vækst i fremtidige regnskaber. 

Virksomheden har en egenkapital på 720,3 millioner kroner. 

Nordjysk gigant udvider overskuddet 

Orskov Yard A/S, der udfører reparation og ombygning af skibe, har et overskud på 103 millioner kroner. 

Dermed vækster en af Nordjyllands største virksomhed målt på overskud deres bundlinje. 

I forrige regnskab lød overskuddet efter skat på 71 millioner. 

Nettoomsætningen steg fra 781,3 millioner kroner til 807,8 millioner kroner. 

Virksomheden har oplevet en større efterspørgsel, hvorfor der er ansat flere medarbejdere til at imødekomme aktiviteten. 

Værftet har 235 medarbejdere.

Sådan har vi gjort

Formålet med artiklen er at give et overblik over de relevante nye regnskab fra nordjyske virksomheder. 

Artiklen er lavet med hjælp fra AI, men kvalitetssikret af en journalist.

Regnskaberne er taget fra CVR-registret. 

Denne artikel dækker regnskaber offentliggjort fra 2. januar til og med 9. januar.