I 2023 blev Jeanette sin egen chef – og det er hun ikke alene om
Trods modvind oprettede mange iværksættere stadig nye virksomheder i 2023, viser en ny analyse. Mød én af dem i artiklen her.
Selvom tiderne måske ikke er til at etablere ny virksomhed, så var der alligevel en del nordjyder, der valgte at kaste sig ud i iværksætteriet.
Det viser en ny analyse fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO.
Ifølge analysen, der i år omfatter enmandsvirksomheder, blev der i hele landet i 2023 stiftet færre nye virksomheder end i 2022. Det samme gælder i Nordjylland.
På landsplan kom 34.544 nye iværksættervirksomheder til, hvilket var 2.228 færre end i 2022. Det svarer til et fald på seks procent.
I Region Nordjylland blev det til 2838 nye iværksættervirksomheder, hvilket er 194 virksomheder færre end året forinden.
Men der er stadig mange gode ideer til nye virksomheder og god aktivitet blandt de nordjyske iværksættere, fremhæver Jacob Christensen Flarup, der er Senior Director og ansvarlig for EIFO’s SMV- og iværksætterrettede indsats i Vestdanmark.
”Stigende usikkerhed om den økonomiske situation og høj inflation har gjort det sværere for danske iværksættere at etablere sig, men det til trods har mere end 2800 nordjyder valgt at etablere virksomhed i det forgangne år,” konstaterer Jacob Christensen Flarup i en pressemeddelelse.
Én af de iværksættere er frederikshavneren Jeanette Strømsholt.
Hun åbnede i slutningen af oktober 2023 virksomheden OUReuse, som er en online kommisionsbutik, der har fokus på klima og miljø, og som stræber efter at fremme videreformidlingen af secondhand mode.
En fyring blev for hende startskuddet på iværksætterkarrieren.
”Jeg blev fyret på grund af nedskæringer på min tidligere arbejdsplads. Det var jeg ked af, for det var et rigtig fint job. Jeg havde haft idéen til OUReuse gennem et stykke tid og blev enig med mig selv om, at det var tid til at starte det projekt,” har Jeanette Strømsholt tidligere fortalt til Vigeur.
Selvom mange iværksættere nu oplever svære betingelser for at opstarte virksomhed, er det ikke der, Jeanette Strømsholt har mødt de største udfordringer:
”Den største udfordring har været at opnå synlighed. Jeg synes, det er svært at arbejde med sociale medier. Jeg har lige taget et kursus i digital markedsføring og kunne egentlig meget af det i forvejen. Så det ændrede ikke på, at det er svært at komme ud over kanten,” siger hun.
”Jeg tager det som en læringsproces, og får hele tiden fifs eller tips til, hvordan jeg kan gøre det bedre. Jeg har også i den sammenhæng meldt mig til sparring med andre iværksættere, som har en webshop. Det tror jeg sagtens kan give mig noget, for flere af dem har mange års erfaring på området.”
På landsplan er det igen de store byer og kommuner, der har registreret flest nye virksomheder.
Derfor er det heller ikke overraskende, at Aalborg med 1137 registreringer er hovedleverandøren af nye virksomheder i det nordjyske. Men hvor det er gået tilbage i Aalborg, så er det gået frem for både Hjørring og Frederikshavn, der med 310 og 272 nye iværksættervirksomheder leverer henholdsvis næst- og tredjeflest nye virksomheder. Hjørring havde fem flere og Frederikshavn 20 flere i 2023 end i 2022.
Også Thisted, Vesthimmerlands og Læsø kommuner har flere nye virksomheder i 2023 end i 2022, selvom det for Thisted og Læsø kan tælles på op til to fingre. I Vesthimmerlands Kommune skal man bruge alle sine fingre, hvis man har ti af dem.
Kilde: Danmarks Eksport- og Investeringsfond
Et af de bedste råd, Jeanette Strømsholt selv har fået i løbet af opstartsprocessen er, at hun bare skal blive ved, selvom det kan være svært:
”Helt grundlæggende er det bedste råd nok, at jeg bare skal klø på. Så skal det nok lykkes på et tidspunkt. Du kan let komme til at tvivle på dig selv undervejs, for der er op- og nedture, og indimellem kan du føle, at det hele står stille. Det er på de tidspunkter, du skal huske at klø på,” siger hun.