Arbejdsmarkedsforsker: “Jeg ville gerne sige, at jeg ikke arbejder i min ferie. Men jeg kan ikke lade være”
Arbejdsmarkedsforsker Laust Høgedahl kan ikke helt lade sit arbejde ligge i ferien. Ikke at han sætter sig til at forberede det kommende års undervisning eller at skrive nye ansøgninger om midler til forskning. Men bliver han ringet op af en journalist, er det en anden sag.
Navn: Laust Høgedahl
Alder: 39 år
Bopæl: Skagen
Stilling: Lektor og arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet
Familie: Gift med Maria, der har psykologpraksis i Skagen. De har en søn på 10 år og en datter på 6 år
Ferie: Uge 28, 29, 30
Nogle kobler bedst af med rejser, fester og masser af aktivitet. Andre kobler bedst af ved at sidde i en stol og kigge ud ad vinduet. Vigeur taler i denne serie med nordjyske ledere, forskere og erhvervsfolk, for at høre, hvordan de lader op. Læs deres overraskende svar i Vigeurs sommerserie.
Hvor skal du holde ferie?
Jeg skal holde ferie på min båd med min familie og venner, så det er vind og vejr, der afgør, hvor turen går hen. Vi tænker på at sejle til Sverige og derfra til det sydlige Norge. Hvis vinden er perfekt, sejler vi direkte fra Skagen til Norge. Og hvis vejret er dårligt, kryber vi nok ned langs den danske østkyst og ser, hvor langt vi når.
Bruger I altid sommerferien på at sejle?
Min kone og jeg begyndte med en lille bitte 17-fods sejlbåd, vi købte for 1000 svenske kroner, da vi begge læste på Aalborg Universitet. Vi havde rigtig mange gode ferier især på Limfjorden i den. Siden har vi opgraderet båden et par gange. Nu sejler vi hver sommer.
Hvis ikke jeg er i nærheden af vand, savner jeg det. I forbindelse med mit studie boede jeg et halvt år i Bruxelles uden at se havet. Det var ikke noget for mig. Det er ret afgørende for os, at vi bor tæt på vand.
Både min kone og jeg er oprindeligt fra Skagen, og vi flyttede tilbage til Skagen for et år siden. Vi er flyttet ind i et gammelt fiskerhus i Østerby, som min tiptipoldefar byggede i 1886. Vi fik mulighed for at overtage huset, da min far døde.
Jeg har det bedst med en ferieform, hvor der sker noget
Min far var fisker, så jeg har været med ham på havet mange gange i min barndom. Alle mine hobbyer er forbundet med vandet. Jeg har dykkercertifikat og dyrker også undervandsjagt.
Hvad laver du i ferien?
Jeg har det bedst med en ferieform, hvor der sker noget. Når man sejler, er det jo noget med at bruge en del af dagen på at komme fra A til B, og undervejs er der en række praktiske ting, der skal løses. Sejlads er fantastisk, fordi man skal bruge sit hoved, men på en anden måde, end når man arbejder.
Der er også altid noget, der går i stykker på sådan en gammel sejlbåd. Eksempelvis et toilet, der skal skilles ad. Jeg kan godt lide at løse praktiske problemer.
Og så har vi også tit venner og familie med. Det er en dejlig måde at være sammen på - og fedt at dele oplevelserne med nogen, som man godt kan lide.
Hvor meget arbejder du i din ferie?
Jeg ville gerne sige, at jeg ikke arbejder i min ferie, men jeg kan ikke helt lade være. Hvis jeg bliver ringet op af journalister om en sag, der har med mit forskningsområde at gøre, så taler jeg med dem. Jeg kan heller ikke lade være med at tjekke min mail en gang imellem for lige at finde ud af, hvordan det går med eksempelvis videnskabelige artikler eller funding ansøgninger.
Dét med at sejle er virkelig “maintain and repair” i forhold til min hjerne
Men de almindelige arbejdsopgaver, jeg har, rører jeg overhovedet ikke.
Så jeg sørger for at have skrevet forskningsansøgninger og videnskabelige artikler færdige, og jeg begynder heller ikke at forberede undervisningen i min ferie.
Hvordan kobler du af i ferien?
Dét med at sejle er virkelig “maintain and repair” i forhold til min hjerne. Jeg kommer ind i en helt anden verden, hvor jeg bare er nødt til at koncentrere mig om at sejle her og nu. Man er tvunget til at være fokuseret, og på den måde er der ikke plads til så meget andet.
Det nyder jeg. Jeg har prøvet at holde ferie og ligge ved en pool, men så har jeg det med at tænke på mit arbejde hele tiden. Det tror jeg ikke, er så sundt.
Det siger du jo som privatperson, men det siger du vel egentlig også som forsker?
100 procent. Rigtig meget forskning viser, at det grænseløse arbejde kan føre til diagnoser som udbrændthed og stress. Så det skal man passe på med.
Lige nu er der nogle klare tendenser i forhold til sætte rammer for at arbejde. Fagforeningen Djøf, som organiserer jurister, økonomer og folk, der arbejder i centraladministrationen, forlanger ved de kommende overenskomstforhandlinger bedre vilkår og klare rammer for, hvornår man er på arbejde, og hvornår man ikke er på arbejde. Ikke sjældent sker det for unge fuldmægtige, at de bliver ringet op en fredag aften for lige at skrive et dokument færdigt. Så det kan være farligt hele tiden at være på arbejde.
Jeg føler mig faktisk privilegeret overhovedet at kunne holde fri i sommerferien
Hvor vigtig er sommerferien for dig?
Sommerferien er højdepunktet på hele året. Også fordi vi har store forventninger til sådan et sommertogt. Der er jo en del planlægning i, hvor skal vi hen og hvad skal vi lave, og hvad skal vi have gjort klar på båden til den her sæson. Alle de ting bygger op til en ferie, som vi bare glæder os enormt meget til.
Adskiller sommerferien sig fra de andre ferier?
Det er den eneste ferie, hvor jeg faktisk når at mærke, at jeg glæder mig til at komme tilbage på arbejde. At man egentlig trænger til sin hverdag og glæder sig til at tage fat på nogle af de faglige ting igen.
Og så føler jeg mig faktisk privilegeret overhovedet at kunne holde fri i sommerferien, for jeg mindes stadig alle de år, hvor jeg læste på universitetet og kom hjem til Skagen for at knokle om sommeren i forskellige sæsonjobs. Der er også mange andre fag som eksempelvis SOSU’er og sygeplejersker, der kan have svært ved at få tre ugers sammenhængende ferie pga. især personalemangel.
Hvor meget bruger du sommeren til at tage dit arbejdsliv op til revision?
Det gør jeg faktisk også ret meget - og det kan måske lyde lidt underligt, når jeg lige har sagt, at jeg ikke rigtig tænker over mit arbejde i ferien. Det ligger alligevel i baghovedet. Forskellen er bare, at jeg tænker over det på en anden måde.
Jeg engagerer mig meget i den offentlige debat
Fordi jeg kommer på afstand, kan jeg se det på en anden måde, og det betyder, at jeg pludselig kan se, hvis jeg skal prioritere anderledes. Jeg kan også godt få nye ideer til forskning.
Men jeg sorterer det ikke i samme kasse som “arbejde”.
Er der en særlig sommerferie, som har gjort en forskel i dit arbejdsliv?
Da jeg startede som videnskabelig assistent på Aalborg Universitet, havde jeg ikke optjent ferie. Jeg begyndte i januar 2012 og skulle arbejde hele sommeren.
Jeg sad der som den nok eneste på hele Aalborg Universitet. Pludselig kom sagen om Restaurant Vejlegarden, hvor 3F indledte en faglig konflikt – en blokade – mod restauranten til trods for, at restauranten allerede havde indgået en overenskomst med Krifa. Jeg havde netop lige skrevet speciale om det anspændte forhold mellem 3F og de såkaldte gule fagforeninger som eksempelvis Krifa.
Så selvom jeg var meget ny, optrådte jeg blandt andet i Deadline og i TV-avisen - og kom i det hele taget bredt ud i de danske medier. På den måde fik jeg en kickstart i det dér med at bruge viden som forsker i medierne.
Det var en atypisk første sommer på universitet, men det har haft en enorm betydning for min karrierestil, for i dag bruger jeg rigtig meget tid på at tale med medier, og jeg engagerer mig meget i den offentlige debat.
Er der en bog, du skal have læst i ferien?
Jeg er dårlig til at få læst bøger til daglig, fordi jeg læser så mange studenterprojekter og faglitteratur, men jeg nyder enormt meget at læse.
Fordi jeg bruger meget tid på at pendle mellem Skagen og Aalborg, hører jeg mange lydbøger, men rent faktisk foretrækker jeg faktisk at læse.
Så jeg har købt en bog, som jeg skal læse i sommerferien - en bog, som jeg rent faktisk har hørt som lydbog i løbet af vinteren, men som jeg synes var så god, at jeg er nødt til at læse den “rigtigt”.
Bogen hedder “Fiskejournalen” og er skrevet af journalist Mikkel Frey Damgaard. Bogen handler i bund og grund om lystfiskeri, men også om sorg og at finde sig selv som menneske. En fantastisk bog.
Dén vil jeg bruge min sommerferie til at læse ordentligt og grundigt.