Fjederfabrik viser vejen, men der venter et stort arbejde forude
Støvring-virksomheden Hagens Fjedre arbejder målrettet med grøn omstilling. Direktøren peger her på tre vigtige tiltag, og hvad næste skridt bliver.
Kan vækst og bæredygtighed gå hånd i hånd?
Svaret på det spørgsmål i 2024 er et bekræftende "Ja, og det skal det"
Kravet om øget fokus på grøn omstilling hos danske virksomheder har kun bevæget sig i én retning igennem de seneste mange år, og udviklingen har ingen udløbsdato.
Pris for grønt arbejde
Blandt de nordjyske virksomheder, der er gået forrest i det seneste årti, er Hagens Fjedre i Støvring.
Hagens Fjedre A/S er moderselskab for Hagens Spring Group, der har salgs- og produktionsselskaber i Danmark, Sverige, Ungarn og Kina. Hovedkontoret ligger i Støvring.
Hagens fremstiller alle former for fjedre og fjederløsninger og er en af de førende producenter af specialfjedre baseret på internationale standarder.
Kunderne er fordelt over det meste af verdenen med hovedvægt på Europa, Asien og USA.
Virksomheden blev grundlagt i 1945 i København af ingeniør Knud Hagens. Han efterfulgtes i 1970 af sin søn Peter, der i 2005 blev efterfulgt af sin søn Henrik.
Hagens Spring Group beskæftiger godt 260 medarbejdere.
I oktober blev det anerkendt ved Årets Ejerleder 2023, der arrangeres af PwC, Nykredit, Dansk Erhverv og Finans.
Her modtog ejerne af Hagens Fjedre, administrerende direktør Henrik Hagens og økonomichef Johnny Brejner Hansen, den regionale temapris for deres målrettede arbejde med at gøre virksomheden grønnere.
Og hvad indebærer det målrettede arbejde helt konkret? Henrik Hagens fremhæver disse tre tiltag som de vigtigste:
1. Mindre spild fra produktion: For at minimere spild indgår vi i tættere dialog med vores kunder for at forstå, hvad de ønsker, hvad der er nødvendigt, og hvad der kan undværes. Vi overvejer, om vi kan redesigne produktet, anvende andre materialer eller producere det på en anden måde.
2. Reduktion af fossilt brændstof: Vi fokuserer på at bruge mindre gas og olie og mere elektricitet. I Norden er elektricitet forholdsvis grøn, idet den hovedsageligt kommer fra vindmøller, solceller og vandkraft. Vi erstatter vores firmabiler, der kører på benzin eller diesel, med elbiler. Det er en mindre ændring, men let for os at håndtere, og vi er aktivt på vej væk fra fossile brændstoffer.
3. Reduktion af CO2-udslip: Vi har sat os for at være CO2-neutrale indenfor scope 1 i 2030, hvilket naturligvis hænger sammen med førnævnte tiltag vedrørende fossilt brændstof. Derudover har vi fokuseret på at reducere energiforbruget ved hjælp af LED-pærer, varmepumper og ved at optimere udsugningen i vores produktion.
- Drivhusgasprotokollen (GHG) er den mest udbredte internationale standard for redegørelse over drivhusgasser. GHG-protokollen opdeler drivhusgasemissioner i tre scopes.
- Scope 1 er de direkte udledninger fra aktiviteter, virksomheden selv kontrollerer. Det vil sige emissoner fra køretøjer og anlæg til varme- og energiproduktion. F.eks. gas og olie til proces eller opvarmning.
- Scope 2 er de indirekte udledninger fra den energi virksomheden køber, dvs. el eller varme. Her sker udledningen et andet sted, f.eks. på lokale kraftvarme- eller fjernvarmeværk.
- Scope 3 dækker over alle øvrige indirekte udledninger fra virksomhedens værdikæde, både opstrøms (herunder emissioner relateret til leverandører) og nedstrøms (herunder emissioner fra brug og bortskaffelse af produkter). Det er udledninger fra kilder, som virksomheden ikke selv ejer eller kontrollerer. Eksempelvis indkøb, tjenesteydelser og fragt.
Selvom Hagens Fjedre er langt fremme i deres grønne omstilling, er der stadig meget arbejde forude, især med hensyn til scope 2 og 3 i drivhusgasprotokollen.
Krævende arbejde forude
"Vi er kommet langt med optimeringer inden for scope 1. En af de udfordringer, vi bl.a. nu fokuserer på, er at forkorte transportafstanden for vores varer. Vi overvejer, om det er muligt at producere regionalt eller lokalt frem for på globalt plan," forklarer Henrik Hagens.
Han påpeger, at de fremtidige grønne tiltag vil være mere krævende end det arbejde, der allerede er udført.
"Der, hvor du selv har kontrol, har du en god fornemmelse af, hvordan og hvor hurtigt tingene skal gøres. Nu er vi kommet til et punkt, hvor vi er afhængige af vores samarbejdspartnere, kunder og slutbrugere. Det vil tage tid at ændre vaner og strukturer på både europæisk og globalt plan," vurderer Henrik Hagens.