Direktør jubler over driftsoverskud for første gang i syv år
De har haft et samlet underskud på 46 millioner kroner, siden de startede deres vækstrejse i 2017. Men for første gang siden da har AskCody leveret et driftsoverskud.
For første gang i syv år har AskCody leveret et driftoverskud.
Det viser den nordjyske techvirksomheds seneste regnskab.
Driftsoverskuddet - eller EBITDA - landede på 1,4 millioner kroner i 2023.
“Vi har formået at konvertere fra at være en vækstvirksomhed, der vækster for andre folks penge til at være økonomisk bæredygtige og hvile i os selv,” siger stifter og direktør Allan Mørch.
Ifølge direktøren er det den foreløbige kulmination på den vækstrejse, som AskCody har været på siden 2017.
Allan Mørch stiftede AskCody i 2011 med sin bror Steffen Mørch.
Virksomheden udvikler og sælger software, der håndterer alt omkring virksomheders mødeplanlægning.
Det seneste regnskab for 2023 havde et underskud på 650.000 kroner, mens virksomheden leverede en bruttofortjeneste på 21,9 millioner kroner.
Ifølge direktøren har AskCody solgt software for over 100 millioner de seneste tre regnskabsår.
På verdensplan har virksomheden 500.000 brugere, og deres platform administrerer 750.000 møder om måneden.
Kilde: CVR og AskCodySiden dengang har virksomheden haft et samlet underskud på 46 millioner kroner, der har været finansieret af venturekapital.
“Det har kostet at penge at nå hertil, men vi begynder at se effekterne af vores investeringer, og vi kommer tættere på at skabe profitabilitet," siger direktøren.
AskCody udvikler og sælger software, virksomheder kan bruge til at administrere møder.
Omsætning over årsresultat
Da venture-rejsen startede i 2017, handlede det for AskCody kun om at skabe en omsætning, hvor hver en krone tjent blev kastet ind i videreudvikling.
Virksomheden er på et stadie nu, hvor det handler om at jonglere likviditeten mellem vækst og bundlinje.
For direktøren er omsætning, EBITDA og bruttofortjeneste vigtigere for AskCody end at genere et overskud på bundlinjen.
“En øget omsætning kan sagtens afstedkomme, at vi får et bedre årsresultat, men det er i langt højere grad sandsynligt, at det bliver investeret i yderligere udvikling, fordi det for os handler det om at bygge selskabet større.”
I 2023 havde virksomheden et underskud på 650.000 kroner - det mindste, siden virksomheden kastede sig ud i en vækstrejse i 2017.
“Vi skal være smart i brugen af vores arbejdskapital. Det giver ikke mening for os at samle kapital til bunke, som vi kunne omsætte til vækst. Så vi skal balancere vores investeringer, så de ligger på et niveau, hvor vi skal kunne holde til en regnvejrsdage, men vi skal samtidig sikre, at vi ikke går glip af vækst,” siger Allan Mørch.
AskCody har kontor i Aalborg og Boston og servicerer mere end 300 organisationer på verdensplan med at afholde møder.
På verdensplan har AskCody 500.000 brugere, og deres software platform administrerer 750.000 møder om måneden.