Kommentar

Kongehuset har givet virksomheder en gratis masterclass i kommunikation

Kongehusets kommunikative magtdemonstration bør være pensum for danske virksomheder. Det skriver Vigeur-journalist Caroline Bundgaard i denne kommentar, hvor hun lister fire eksempler.

Foto: Henrik Bo

En storsmilende Dronning Margrethe, der danser, kører i rutsjebane og får en spillertrøje af de danske fodboldherrer.

Det er nogle af de klip, som Kongehuset har sammensat i en video på Instagram – til tonerne af Cindy Laupers Girls Just Want to Have Fun.

Et ikonisk nummer, men ikke ligefrem synonymt med den formalitet, vi ellers forbinder med Dronning Margrethe.

Netop derfor virker det.

Jeg vil vove den påstand, at særligt B2C-virksomheder kan lære noget af Kongehusets tricks. Også i langt mindre skala.
Caroline Bundgaard, journalist på Vigeur

Videoen er bare ét eksempel på Kongehusets kommunikative magtdemonstration i forbindelse med tronskiftet – der bør være pensum for en lang række virksomheder.

Med regentens årlige apanage på 91 millioner kroner skulle der også gerne være råd til en kompetent kommunikationsafdeling.

Ligesom Kongehuset løbende er begunstiget af historiske begivenheder, som både i dansk og globalt perspektiv er selvskrevet til at rydde forsiderne.

Alligevel vil jeg vove den påstand, at særligt B2C-virksomheder kan lære noget af Kongehusets tricks. Også i langt mindre skala.

Eksempel #1: Spring ned fra den høje hest

Girls Just Want to Have Fun-videoen er et kongeeksempel på en kommunikationsafdeling, der agerer i øjenhøjde med sin (ønskede) målgruppe. Og en ledelse, der tør godkende friske idéer.

Det demonstrerede de også ved (Kron)prins Christians 18-års fødselsdag i oktober, hvor Kongehuset pustede liv i eventyret om Askepot ved at efterlyse den gæst, som havde “tabt” sin sko til ballet på slottet.

Nogle gange er simple idéer de bedste. Men det forudsætter, at nogen tør løbe med dem.

Ved (Kron)prins Christians 18-års fødselsdag havde Kongehuset cirka 700.000 følgere på Instagram. I denne uge har de rundet 1 million. Foto fra tronskiftet 14. januar 2024: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Eksempel #2: Stik smartphonen frem

Da Lene Balleby i 2008 tiltrådte jobbet som kongelig kommunikationschef, var det med ambitionen om at invitere danskerne ind bag kulisserne.

På den måde skulle Kongehuset gøres mere relevant for andre end ugebladene.

Det fortalte Lene Balleby, da hun med opbakning fra sin øverste chef, Dronning Margrethe, lod sig interviewe til Journalisten i efteråret 2023.

Den øgede tilgængelighed blev tydelig i en storstilet DR1-dokumentar med Anders Agger i 2010.

Men en anden Instagram-video fra tronskiftet viser, hvordan et tre sekunder langt klip kan være lige så effektivt som dyre produktioner.

Her ser vi en tydeligt berørt Kong Frederik tage en dyb indånding, inden han træder ud på balkonen på Christiansborg Slot for at modtage folkets hyldest.

Nogle gange er simple idéer de bedste. Men det forudsætter, at nogen tør løbe med dem.
Caroline Bundgaard, journalist på Vigeur

Det har krævet få sekunder at filme øjeblikket bag kulisserne – og kunne klares med en smartphone – men det giver os et anderledes intimt billede, end dem vi ser alle andre steder.

Antal visninger i skrivende stund? 10,8 millioner. Og et svært begejstret kommentarspor.

Det danske kongehus har haft travlt de seneste uger. Siden Dronning Margrethe offentliggjorde sin plan om at abdicere i sin nytårstale og frem til i dag, har alene Kongehusets Instagram udgivet 44 opslag. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Hvilket bringer mig til en ekstra bonus ved den flittige indsats på sociale medier: Så er der en vis kapital at trække på, når krisen kradser.

Eksempel #3: Vær din egen koreograf

Da Journalisten interviewer Lene Balleby i efteråret 2023, er kommunikationschefen i gang med at finpudse detaljerne til (Kron)prins Christians 18-års fødselsdag.

“Og så skal talerstolen ikke stå op ad en væg – det bliver helt dødt at se på på billederne,” siger hun i artiklen.

På samme måde er det næppe tilfældigt, at dét billede fra tronskiftet, der er gået verden rundt, blev muligt at fange for fotografen.

Da Dronning Margrethe underskriver sin frasigelse af tronen, er hun og hendes tronfølgere placeret for enden af langbordet – lige foran den dør, som Dronningen snart vil gå ud ad.

Dronning Margrethe forlader Statsrådssalen, efter hun har skrevet under på sin abdikationserklæring i Statsrådssalen på Christiansborg 14. januar 2024. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Symbolikken driver ned ad de royale vægge, da Kong Frederik overtager hendes stol, mens vi i baggrunden ser ryggen af den abdicerede regent.

Og selvom du ikke planlægger et storstilet generationsskifte i din milliardvirksomhed, kan du med fordel lægge bare en brøkdel af den omtanke i de fotos, som skal repræsentere din virksomhed udadtil.

Jeg skulle nemlig hilse fra en hel hær af journalister og sige, at billeder betyder noget, hvis du også gerne vil have din historie ud at leve i medierne.

Eksempel #4: Irritér journalisterne

Ingen liste af kongeeksempler uden Kong Frederiks bog, der i denne uge tog hele riget med bukserne nede.

Jeg forholder mig ikke til indholdet af bogen, men kan konstatere, at Kongeord ifølge Politikens Forlag allerede på udgivelsesdagen solgte hele 1. oplag på 25.000 eksemplarer. Og mange flere er på vej.

25.000 var alt, hvad man kunne nå at trykke med 2,5 uges varsel, som forlaget fik.

Det vidner om et kongehus, der for længst har forstået vigtigheden af at kontrollere sin egen kommunikation.

Kongehuset formåede at holde bogen hemmelig helt indtil udgivelsesdagen 17. januar 2024, hvor den landede hos de danske boghandlere. Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix

Er det som journalist også forbandet irriterende at blive frarøvet muligheden for at stille kritiske eller konstruktive spørgsmål? Ja!

Men det er klogt af Kongehuset at kontrollere den kommunikation, som Kong Frederik ikke altid har mestret.

Frem for at stille op til uforudsigelige interviews kan Kongehuset henvise til de citater, som er godkendt til bogen. Og for eksempel give svar på, hvilken slags konge Frederik gerne vil være. Eller hvorfor Kongen dog ikke nævner Gud i sit valgsprog.

En ekstra bonus ved den flittige indsats på sociale medier: Så er der også kapital at trække på, når krisen kradser.
Caroline Bundgaard, journalist på Vigeur

Og ja, nu kunne vi godt diskutere, hvorvidt danskerne har krav på mere åbenhed fra den institution, som hvert år modtager svimlende millionsummer fra danske skatteydere.

Men faktum er, at det ikke gør sig gældende for langt størstedelen af private virksomheder.

Så skal vi ikke hellere gå ud og støve kommunikationen af?