Arbejdskraft

Anne er HR-chef i en mandsdomineret branche: Ledere skal ikke bare sende medarbejderne til HR

Under corona blev et problem lysende klart for HR-chefen i Mariendal. Ledelsen var ikke rustet til at tage én særlig samtale med deres medarbejdere. Nu deler Anne Madsen sine bedste råd til at tage den svære samtale.

Anne Kjelst Kollerup Madsen er HR-chef i Mariendal. Foto: Henrik Bo

Da Anne Madsen startede som HR-chef i installationsvirksomheden Mariendal tilbage i 2019, var kampen mod det høje sygefravær allerede i gang.

Men da corona ramte blot et år senere, og medarbejderne stadig skulle møde ind, stod én ting lysende klart.

Der var stadig plads til forbedringer hos ledelsen.

”Vi har en rolle i at holde Danmark kørende – også under corona – så der lå en stor ledelsesopgave i at få folk trygt på arbejde og håndtere det i en periode, hvor der var kæmpestor usikkerhed,” fortæller HR-chefen.

De unge medarbejderne udtrykte i stigende grad usikkerhed omkring deres jobsituation og familier.

De fortalte om udfordringer med angst som følge af det, der skete ude i samfundet.

Det var altså ikke længere kun samtaler om opgaveudførsler, lederne skulle tage med deres medarbejdere.

Nu skulle de også kunne tage den svære samtale.

Også selvom de arbejdede i en mandsdomineret performancekultur.

”Vores ledere følte sig ikke rustede til at tage de samtaler, for de var vant til en performancekultur, hvor intet nyt var godt nyt. Derfor var det coachende element slet ikke en del af det,” forklarer Anne Madsen.

”Vi har en ung generation, som er i stand til at tale på en helt anden måde. Men det er bare ikke dem, der sidder som ledere i sådan en organisation,” forklarer Anne Madsen. Foto: Henrik Bo

Et opgør med ”HR-samtalen”

I Mariendal opdagede de hurtigt, at behovet for den svære samtale ikke forsvandt, som Danmark åbnede op igen.

”Det blev pludseligt meget synligt for os, at den unge generation stillede nogle andre krav til ledelsens kommunikation – både i forhold til, hvad der skulle ske, men også hvilken betydning det fik for dem,” siger HR-chefen.

”Så vi havde faktisk en hel masse mennesker, som havde brug for at blive set på en anden måde og få feedback på en anden måde.”

Men på en arbejdsplads, hvor kulturen længe var ”præget af mandlige værdier”, kom det ikke naturligt til ledelsen.

Mange ledere spørger ind til, hvad de egentlig må spørge om. Her er mit svar: Alt andet end, hvad fejler du? Så længe det kommer fra et kærligt og oprigtigt sted
Anne Madsen, HR-chef i Mariendal

”Vi har en ung generation, som er i stand til at tale på en helt anden måde. Men det er bare ikke dem, der sidder som ledere i sådan en organisation,” forklarer Anne Madsen.

”Det er lidt mere den traditionelle mand, som har været vant til at sige, at det må de ligesom selv rode med.”

Men HR-chefen mente, at det var presserende, at lederne fik værktøjer til at kunne tage de svære samtaler.

For kulturen var, at hvis man ville tale om noget svært, måtte man tage den med HR.

”Men jeg er jo ikke deres leder. Jeg kan ikke træffe beslutninger om de tilpasninger, der nogle gange skal til i sådan en situation,” forklarer Anne Madsen.

"Jeg er jo ikke deres leder. Jeg kan ikke træffe beslutninger om de tilpasninger, der nogle gange skal til i sådan en situation,” siger Anne Madsen. Foto: Henrik Bo

Derfor arbejder Mariendal kontinuert med lederudvikling, som skal ruste dem til at tale om trivsel, arbejdsglæde og den svære samtale.

Derudover har virksomheden indført fokus-samtaler, som lederne løbende holder med deres medarbejdere.

Her taler lederne med deres medarbejdere om ønsker for fremtiden – og hvad de ellers har på hjerte.

”Vi er stadig ikke der, hvor vi er i mål endnu. Men vi tager hele tiden spændende læring med os,” siger Anne Madsen.

Herunder giver Anne Madsen sine bedste råd til andre ledere, der gerne vil blive bedre til at tage den svære samtale med deres medarbejdere.